Czynniki

CO WPŁYWA NA JAKOŚĆ POWIETRZA?

 

Na powstanie i gromadzenie się zanieczyszczeń powietrza, a zatem i znaczne pogorszenie jego jakości, wpływa wiele czynników. Zanieczyszczenia mogą powstawać w sposób naturalny,  jednak za ich produkcję głównie jesteśmy odpowiedzialni my, ludzie.

UWARUNKOWANIA GEOGRAFICZNE

Przyroda nie wpływa znacząco na produkcję, ale na gromadzenie lub rozproszenie zanieczyszczeń. Jednym z ważniejszych czynników naturalnych jest wiatr, który przenosi cząsteczki, przez co skaża większe obszary, jednak zanieczyszczenia są mniej zagęszczone. Bezwietrzna pogoda sprzyja powstawaniu smogu. Skażenie środowiska ograniczają opady deszczu i śniegu. Na gromadzenie zanieczyszczeń wpływa ukształtowanie terenu, mieszkańcy terenów położonych niżej względem okolicy częściej doświadczają skutków złej jakości powietrza, takich jak smog. W takiej sytuacji są Przyszowice, w których zbiera się więcej zanieczyszczeń niż w pozostałych częściach gminy. Niecka w tym terenie nie powstała jednak w sposób naturalny, a jest następstwem wydobycia węgla kamiennego.

NISKA EMISJA

Za fatalny stan powietrza odpowiada przede wszystkim niska emisja, czyli emitowanie szkodliwych pyłów i gazów do wysokości 40 metrów. Jest to czynnik całkowicie zależny od nas. Taką emisję powoduje ogrzewanie domów słabej jakości paliwami oraz palenie śmieci. Najwięcej szkodliwych pyłów i gazów produkują takie paliwa jak węgiel kamienny i brunatny (szczególnie miał) oraz drewno. Za to najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania jest korzystanie z sieci cieplnej, zasilania elektrycznego czy gazu ziemnego. W Polsce podczas spalania 1 kg węgla powstaje od 37 do 287 g pyłów i od 4 do 39 g dwutlenku siarki. Innymi przyczynami są: korzystanie z przestarzałych pieców, nieodpowiednia izolacja budynków (np. nieocieplone ściany, nieszczelne okna), a co z tym idzie – nadmierne zużycie ciepła oraz emisja spalin samochodowych. Najgorsze spaliny produkują pojazdy na ropę naftową. Największy problem niskiej emisji, to brak świadomości ludzi o jej źródłach i skutkach.

 

Czym mieszkańcy Gminy Gierałtowice ogrzewają domy/mieszkania

Węgiel kamienny 0%
Gaz ziemny 0%
Ekogroszek 0%
Inne 0%

PRZEMYSŁ

Wśród przyczyn zanieczyszczeń wymienia się także przemysł, a w szczególności energetykę węglową. Gmina Gierałtowice leży w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym – największym okręgu przemysłowym w Polsce. Wsie otacza wiele kopalń, elektrowni, koksowni czy fabryk, dlatego jakość powietrza w gminie jest zauważalnie gorsza niż w innych rejonach Polski.

PRZYCZYNY NATURALNE

Zanieczyszczenia powietrza powstają też w sposób naturalny. W tym przypadku najwięcej zanieczyszczeń powstaje podczas procesu erozji gleb, który trwa przez cały rok. Innymi źródłami szkodliwych gazów i pyłów są pożary lasów, wyładowania atmosferyczne, bagna oraz działalność bakterii, roślin (pyłki), grzybów (zarodniki) i innych organizmów.