INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA

DWUTLENEK TYTANU

Dwutlenek tytanu jest związkiem powszechnie stosowanym w tworzywach sztucznych, kremach przeciwsłonecznych czy żywności. W ciągu ostatnich lat naukowcy przeprowadzili wiele badań nad właściwościami oczyszczającymi dwutlenku tytanu. Grupa studentów z Kalifornii stworzyła  gliniane dachówki pokryte tym związkiem. Odkryli, że gruba powłoka usuwa nawet 97% tlenków azotu z powietrza, jednak płytka pokryta dwanaście razy mniejszą ilością dwutlenku tytanu oczyściła powietrze z NOx w 88%,W mieście więcej miejsca zajmują bilbordy niż dachy z dachówką. Obecnie trwa kampania eco-billboard Toyota Mirai we współpracy z Clear Channel Outdoor Americas, która pomoże oczyścić powietrze od 3 kwietnia do 28 maja. Trzydzieści siedem bilbordów w Los Angeles i San Francisco stworzy powierzchnię oczyszczającą o powierzchni ponad 2300 m2. Holenderscy naukowcy wybrukowali część chodników miasta Hengelo kostkami brukowymi powleczonymi dwutlenkiem tytanu. Po roku badań okazało się, że emisja tlenków azotu w obszarze z tzw. chodnikiem fotochemicznym, czyli tym powleczonym dwutlenkiem tytanu przy idealnej pogodzie zmniejszyła się o 45%, a przy typowych warunkach – o 19%.

PIONOWE LASY

Pierwsze pionowe lasy, zwane Bosco Verticale, zostały zbudowane w Mediolanie. Projekty stworzył włoski architekt Stefano Boeri, który teraz zaprojektował pionowe las w Nanjing, w Chinach. Dwie zielone wieże będą mieć odpowiednio 200 i 108 metrów, zostaną obsadzone ponad tysiącem drzew i około 2500 krzewów z 23 różnych gatunków lokalnych. Taka ilość roślin obejmie powierzchnię 6000 m2, w ciągu roku pochłonie 25 ton dwutlenku węgla, a każdego dnia wytworzy 60 kg tlenu, czyli 42 tysiące litrów. Na wyższej wieży będą biura, muzeum, zielona szkoła architektury i klub. W niższej wieży będzie basen na dachu oraz 247-pokojowy hotel Hyatt. Budowa ma zakończyć się w 2018 roku. Podobne budynki mają powstać w Szwajcarii, w mieście Lozanna.

Źródło: Pionowe lasy

OCZYSZCZACZ POWIETRZA NASA

Powietrze wewnątrz budynku nieraz może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. NASA stworzyła oczyszczacz powietrza – Aircode, który usuwa najgorsze zanieczyszczenia powietrza. Aircode eliminuje prawie 100% szkodliwych gazów znajdujących się w powietrzu.

PALIWA PRZYSZŁOŚCI

Wodór może być w przyszłości cenionym paliwem. W czasie jego spalania powstają woda, ciepło i prąd elektryczny. Oznacza to rozwiązanie problemu emisji spalin. Wyzwaniem dla badaczy jest opracowanie jak najmniejszych i jak najlżejszych ogniw paliwowych, z których będzie można korzystać powszechnie. Wodór można otrzymywać na wiele sposobów: reformingu benzyny, reformingu metanu parą wodną (najpowszechniejszy), elektrolizy wody (najwydajniejszy), metodami biologicznymi czy metodą Habera-Boscha.

Woda i aluminium – paliwo miało by postać mieszaniny wody i sproszkowanego aluminium. Glin ma dwukrotnie większy potencjał energetyczny od benzyny, według naukowców z Alchemy Reseach na 60-litrowym baku można przejechać 2400 km. Podczas spalania paliwa miałaby zachodzić reakcja Alydro, w wyniku której wydzieliłby się wodór.

DRONY DO MONITORINGU ZANIECZYSZCZEŃ

Drony wyposażone w specjalistyczną aparaturę mają możliwość pobrania dymów unoszących się znad kominów i zbadanie jakościowe próbek. Analiza jest znacznie szybsza niż w tradycyjnym laboratorium. Laserowe mierniki badają poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku i tlenku węgla. Trwają prace nad rozszerzeniem badań o tlenki azotu, dwutlenek siarki i inne gazy.

Dzięki wykorzystaniu dronów możliwa będzie kontrola poszczególnych budynków, zakładów pod kątem emisji zanieczyszczeń oraz rodzaju paliwa, jakie jest spalane. Natychmiastowa analiza i precyzyjna lokalizacja źródła emisji umożliwiłaby lokalnemu samorządowi stworzenie mapy największych trucicieli i walkę z nimi.

Źródło: Foto: Wikimedia Commons, Jacek Halicki.

MECH POŻERAJĄCY SMOG

Źródło: Green City Solutions / materiały prasowe

Wynaleziony sztuczny mech pochłania smog znacznie efektywniej niż drzewa. Został zaprezentowany na wolno stojącym urządzeniu –rzeźbie CityTree.

Rzeźba oczyszcza powietrze, redukuje do 30 % zanieczyszczeń w odległości 50 metrów. Ponadto jest tania w utrzymaniu, zajmuje mało miejsca a dzięki zastosowaniu paneli słonecznych i retencji wody jest samowystarczalna. Niestety koszt produkcji wynosi ponad 100 tysięcy zł.

NOWOCZESNE ELEWACJE

Prosolve370e to dekoracyjny moduł architektoniczny, który może skutecznie redukować zanieczyszczenie powietrza w miastach. Może być instalowany w pobliżu ruchliwej drogi lub na fasadzie budynków. Moduły są pokryte dwutlenkiem tytanu (TiO2), który jest aktywowany przez światło dzienne. Płytki wchodzą w reakcję chemiczną ze szkodliwymi substancjami i neutralizują zanieczyszczenia powietrza.

Moduł jest funkcjonalnym, bardzo dekoracyjnym ornamentem. Zainspirowane fraktalami w naturze, falujące kształty maksymalizują powierzchnię aktywnej powłoki w celu rozproszenia światła, turbulencji i zanieczyszczenia powietrza.

AIRLY

Źródło: Airly

Niewielkie urządzenia mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza i smogu.

Czujniki odczytują parametry powietrza w aktualnej lokalizacji.

Sensory są dużo tańsze od tradycyjnych stacji monitorujących i można je rozdać wielu mieszkańcom. Każdy z nich na specjalnej mapie może sprawdzić stan powietrza w najbliższym sąsiedztwie.

WIEŻA ANTYSMOGOWA

Smog Free Tower to ażurowa kolumna jonizująca powietrze. Zasysa zanieczyszczone powietrze i oczyszcza je. Odfiltrowywane zanieczyszczenia sprasowane pod bardzo dużym ciśnieniem tworzą niewielką kostkę, którą wykorzystuje się w roli jubilerskiego kamienia. Umieszczona wewnątrz turbina wiatrowa umożliwia samodzielną pracę urządzenia. Wieża oczyszcza 30 tysięcy m3 powietrza na godzinę.

nich na specjalnej mapie może sprawdzić stan powietrza w najbliższym sąsiedztwie.

Źródło: Smog Free Tower (Fot. Gizmag)