CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ
1.Kontynuacja projektu dofinansowania z budżetu gminy do wymiany nieekologicznych źródeł energii starego typu na nowsze, spełniające odpowiednie standardy, pozwoli na poprawę jakości powietrza w naszej gminie. W ten sposób możemy walczyć z niską emisją, która jest głównym powodem naszych problemów ze stanem powietrza.
2. Rozważenie możliwości rozbudowy lub wykonanie nowych sieci gazowniczych przeznaczonych do użytku na potrzeby mieszkaniowe. Tak możemy zniwelować niską emisję. Ogrzewanie gazowe to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Obecnie całkowicie podpięte do sieci gazowniczej jest osiedle leśne w Paniówkach.
3. Podjęcie działań związanych z modernizacją nawierzchni dróg.
4. Podejmowanie działań w zakresie modernizacji kotłowni w budynkach użyteczności publicznej, poprzez wymianę źródeł ciepła na nowe, ekologiczne, w tym zastosowanie odnawialnych źródeł energii.
5. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii:
– biogazu (program budowy biogazowni rolniczych);
– biomasy (wprowadzanie upraw energetycznych na terenach zrekultywowanych w celu zapewnienia dodatkowego nośnika energii);
– energii słonecznej;
– energii wiatru;
– pompy ciepła;
– wody odnawialne;
– energii spadku wód.
6. W celu uzupełnienia wiedzy, proponuję kontynuację edukacji ekologicznej:
– promującej korzyści płynące z termomodernizacji budynków;
– pokazującej możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii;
– uświadamiającej szkodliwość spalania odpadów, w szczególności tworzyw sztucznych w paleniskach domowych.
7. Budowa większej ilości ścieżek rowerowych.
8. Ujęcie w planie linii zabudowy uwzględniającej możliwość „przewietrzania” gminy, ze szczególnym uwzględnieniem terenów o gęstej zabudowie.
9. Posadzenie drzew wśród dróg gminnych, szczególnie w okolicy o gęstej zabudowie. Wiele z nich, np. brzoza brodawkowata jest w stanie pochłaniać zanieczyszczenia powietrza
10. Wprowadzenie upraw roślin energetycznych na nieużytkach rolnych i terenach zrekultywowanych. Są to specjalne uprawy, w których pozyskuje się biomasę, nie produkują żywności. Biomasa jest zaliczana do odnawialnych zasobów energii. Przykładami roślin energetycznych są rzepak, len czy słonecznik.
11. Ostrzeganie o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego. Posiadając taką informację mieszkańcy będą mogli choć w części ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na swoje zdrowie, zmniejszając ilość czasu spędzonego na zewnątrz, nie wietrząc mieszkania, stosując oczyszczacze powietrza czy maski przeciwpyłowe.
12. W gminie, w każdym z sołectw, można postawić urządzenia monitorujące stan powietrza. Aktualne wyniki można udostępniać na stronie internetowej Gminy Gierałtowice.